Deklaracja dostępności

Narodowe Czytanie 2021

W bieżącym roku przypadła 10.- jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania. Nasza szkoła już po raz ósmy (06 września), mimo panującej pandemii, przystąpiła do akcji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury,potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej, odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania dramat Gabrieli Zapolskiej:  „Moralność pani Dulskiej” .

Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej” napisała jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Utwór piętnuje obłudę i zakłamanie.

W bieżącym roku, tak jak w ubiegłym, z uwagi na sytuację epidemiczną Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się w nietypowy sposób - nie było zaproszonych gości, nie zgromadziliśmy się na wspólną lekturę dzieła G. Zapolskiej, a czytaliśmy jego fragmenty w klasach (IV- VIII), na języku polskim.

E.M., D.B.