Deklaracja dostępności

Narodowe Czytanie 2020

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserowi aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W bieżącym roku z uwagi na sytuację epidemiczną Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się w nietypowy sposób - nie było zaproszonych gości, nie zgromadziliśmy się na wspólną lekturę „Balladyny”, a czytaliśmy ją w klasach (IV- VIII), na języku polskim lub godzinie wychowawczej.

E.M., D.B.