Deklaracja dostępności

BohaterON w naszej szkole! #SzkołaPamięta

Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do akcji BohaterON - włącz historię! 

Nazwa BohaterON stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą –  osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Akcja BohaterON ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii Polski jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących naszą polską tożsamość. Było uosobieniem  takich wartości jak patriotyzm czy wolność.

W klasach I-III przeprowadzono zajęcia „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, a na lekcjach historii uczniowie zapoznali się z tematyką Powstania Warszawskiego i losami Powstańców.  W klasach IV-VI na podstawie wspomnień jednego z powstańców ukazanych w słuchowisku - „Mały roznosiciel nadziei” zastanawiali się, co kierowało tak młode osoby do udziału w tym czynie zbrojnym. Podkreślali bardzo ważne cechy, który posiadał młody człowiek walczący w powstaniu – odwaga, męstwo, dobro, siła.

W klasach VII-VIII na podstawie filmu o Powstaniu Warszawskim – omówiono przyczyny wybuchu powstania, jak wyglądały pierwsze dni walki, jak wyglądała pomoc państw zachodnich dla walczącej Warszawy. Ciekawym wątkiem, który zainteresował uczniów była kwestia roli kobiet w walkach powstańczych. Często narażały swoje życie ratując rannych powstańców – pełniąc rolę – sanitariuszek, lekarzy czy pielęgniarek.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły w ramach akcji wykonali i wysłali kartki z podziękowaniami i życzeniami dla Powstańców. W 2022 r. tradycyjne kartki-laurki wykonywane przez uczniów zastąpiły wpisy na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.

Nasi młodzi patrioci na lekcjach historii w pięknych słowach podziękowali bohaterom wojennym, a następnie te podziękowania zostały umieszczone na mapie podziękowań.

Dziękujemy Wam Kochani Powstańcy.

Jesteście dla nas prawdziwymi bohaterami!

Szkoła pamięta

Nasze wpisy można przeczytać na stronie: Mapa | dumnizpowstania.pl (dumnizpowstancow.pl). W okienku "szukaj" prosimy wpisać kod - m:47223 i wcisnąć enter.

D. B., A. M., E. M.